Telefonování druhých nás rozčiluje

[27.9.2010] zdroj: korzo.cz

Pokud někdo poblíž vás právě telefonuje, začínáte být nervózní a podráždění, i když jste jinak třeba klidnější povahy. Američtí vědci objevili, že poslech pouze jednoho účastníka hovoru mění naše soustředění více, než kdybychom slyšeli celou konverzaci.

Zveřejnění nové studie

List Psychological Science zveřejnil novou studii, podle které kompletní konverzaci snadno rozumíme a můžeme ji pak snadno ignorovat. Pokud se k nám ale dostane jen hovor jedné strany, náš mozek se automaticky snaží nějak zjistit podstatu onoho hovoru. Proto nás telefonování druhých lidí tak vyrušuje.


Na možnou příčinu těchto problémů přišla studentka psychologie Lauren Embersonová z Cornellovy Univerzity v Ithace ve státě New York. Když cestovala do školy, poslouchala hovory druhých lidí. Měla silný pocit, že se nedokáže soustředit na nic jiného, než právě na probíhající hovory. Začala o tom přemýšlet a ptát se proč.

Poslech části cizího hovoru zhoršuje soustředění

Následný výzkum skutečně ukázal, že naše soustředění se v případě náhodného poslechu poloviční konverzace značně sníží. Náš mozek se usilovně snaží domyslet onu chybějící část hovoru.

Lauren Embersonová dále uvedla, že náš telefonní hovor silně ovlivňuje duševní rozpoložení osob v naší blízkosti. Není to tím, že by se za každou cenu snažili náš hovor odposlouchávat nebo byli vůči nám nesnášenliví. To jejich adaptační a kognitivní mechanismy v mozku je k tomu nutí.

Colostrum zvyšuje psychickou odolnost

V současné době se řada vědců stále častěji zajímá o možnosti přírodní medicíny. Znovuobjeveným suplementem (potravinový doplňek) je kravské Colostrum www.colostrum-info.cz, které pomáhá výrazně zlepšovat kromě fyzické zdatnosti také psychickou odolnost organismu zatěžovaného stresujícím prostředím.